Zapewne zdajesz sobie sprawę, że zdjęcia to nie wszystko – potrzebują one dobrej oprawy. Wyobraź sobie, że miałabyś wydrukować dziesięć najważniejszych dla Ciebie zdjęć. Co byś z nimi zrobiła? Wrzuciła luzem do szafy? Oprawiła w ramki? Włożyła do albumu? Podejrzewam, że wybrałabyś drugie, albo trzecie rozwiązanie. Tak samo jest w intrenecie – oprawa wizualna jest bardzo istotna, by przyciągnąć klienta, czy zachęcić innych żeby zapoznali się z naszymi pracami.
Jak przygotować dobre portfolio?
Zacznij od wyboru platformy. Może to być własna strona internetowa, strony przeznaczone do tworzenia portfolio dla fotografów jak na przykład Carbonmade, czy też media społecznościowe – facebook i instagram. Niezależnie co wybierzesz, bardzo istotna kolorystyka i fonty, których będziesz używała. Nie jestem grafikiem, dlatego postanowiłam przeprowadzić wywiad z Pauliną Peryt, graficzką i właścicielką firmy Wytwór (www.wytwor.pl) na temat estetyki w identyfikacji wizualnej. W rozmowie skupiłyśmy się na istotnych aspektach tworzenia grafik i dobierania kolorów oraz fontów do naszych mediów społecznościowych, aby wyglądały one bardziej atrakcyjnie. Ten artykuł jest podsumowaniem tej rozmowy, natomiast jej pełną treść znajdziesz tutaj:
Estetyka przy tworzeniu treści
Zacznijmy od tego, czym dla nas – dla mnie i Pauliny jest estetyka skoro chcemy poruszać ten temat 🙂 Ja wypowiedziałam się na temat estetyki tak szeroko, że powstał z tego cały e-book (możesz go pobrać tutaj), natomiast Paulina odpowiedziałaby na to pytanie tak:
Myślę że estetyki nie da się zamknąć w określone ramy. Owszem, można ją opisać, wyznaczyć jakiś kierunek, powiedzieć że „trzeba dać puste tło i małe logo, dobrać 2 kolory i stonowane zdjęcie”. Jednak według mnie estetyka zmienia się na przestrzeni lat/dekad i podąża za modą, określonym nurtem. Jeżeli miałabym opisać w kilku słowach estetykę to powiedziałabym, że jest to „forma nieprzesadzona, harmonijna, pasująca do danej marki. Ciesząca oko ;)”
Zapytałam się też Pauliny jak na przestrzeni lat zmieniało się jej podejście do tworzenia prac i co najbardziej wpłynęło na tę zmianę. W pełni zgadzam się z tą odpowiedzią i zachęcam Cię, żebyś również wzięła sobie ją do serca 😉
Na początku działo się dużo, bo chciałam wykorzystać wiele technik na raz, ale przydały mi się te poszukiwania. Stopniowo schodziłam z ilości elementów aż pewnego dnia usłyszałam złotą radę. „im mniej tym więcej”. I tego się trzymam 😉 lepiej okroić nasz projekt, pokazać mniej ozdobników, tak żeby lepiej przekazać to co jest najważniejsze.
Jakimi zasadami się kierować?
A jaka jest najważniejsza zasada tworzenia grafik, którą Paulina się kieruje?
Pilnuję, żeby nie przesadzić w ilością elementów. Przydają się też do tego znajomość kompozycji, której nauczyłam się przez własne poszukiwania a później na studiach. Dobór odpowiednich kolorów (i tutaj nie oznacza to że musi być wszystko stonowane, czasami może być krzykliwie, mocne kolory ale nadal pasujące do siebie).
Zapytałam się także Pauliny jakimi zasadami powinniśmy się kierować tworząc grafiki, pomagające pięknie prezentować zdjęcia w mediach społecznościowych.
Przede wszystkim zastanów się – czy gdybyś przeglądała instagrama/facebooka to zatrzymałabyś się przy tej grafice? Jakie wzbudza w tobie emocje? Tak jak wspominałam, zazwyczaj chcemy pokazać zbyt wiele, a kluczem do sukcesu w mojej opinii jest umiar 🙂
Gdybym miała doradzić wam co zrobić aby tworzyć piękne grafiki, to przede wszystkim:
- Stworzenie palety kolorów i trzymanie się jej.
2. Dobranie dwóch –trzech fontów (czcionek) jednej bardziej ozdobnej do nagłówków, haseł, (ale pamiętajcie żeby było czytelne) i 2 czcionki do tekstów akapitów. Darmowe i świetne fonty znajdziecie na stronie Google.fonts. Pamiętajcie żeby sprawdzić czy wasz wybrany font posiada polskie znaki.
3. Stworzenie własnych szablonów do social media, czyli takiego gotowe tła też może się sprawdzić, jeżeli tworzysz posty z tekstem, cytatami, hasłami.
W temacie tworzenia grafik, prezentowania naszych zdjęć i spójnej identyfikacji wizualnej, to oczywiście nie wszystko. Pełna treść naszej rozmowy znajduje się tutaj:
Lista pomocnych narzędzi
Paulina stworzyła także bardzo wyczerpującą listę narzędzi, które mogą Wam pomóc w przygotowywaniu grafik na social media i prezentowaniu Waszych zdjęć:
Aplikacje do tworzenia instatreści:
- Nichi (Piękne darmowe szablony, dużo darmowych naklejek i dodatków)
- StoriesEdit (Piekne darmowe szablony)
- Story Lab (dużo darmowych szablonów i dodatków typu naklejki)
- Later
- Planoly
- Inshot (obróbka foto)
- Quik (obróbka foto – gotowe szablony)
- XRecorder (nagrywanie ekranu telefonu)
(Wszystkie aplikacje dostępne na androida)
Aplikacje do obróbki fotografii:
- Snapseed
- Lightroom
- VSCO
Miejsca gdzie znajdziemy darmowe fonty:
Ważne! Czytajcie licencje – ważne żeby fonty był na licencji Open Font i były możliwe do wykorzystania komercyjnego.
- Google fonts – https://fonts.google.com/
- Fontpair – https://fontpair.co/ (pokazuje fonty z Google font połączone parami- szybki podgląd jak mogą wyglądać nasze treści)
- Fontsquirell – https://www.fontsquirrel.com/
- Dafont* – https://www.dafont.com/
* Tu znajdziemy darmowe i płatne fonty więc konieczne jest wysortowanie fontów po ‘100% free’ i po ściągnięciu czytamy licencję która jest dołączona do plików aby mieć 100% pewność że jest ok.
Miejsca gdzie znajdziemy inspiracje na palety kolorów dla naszego biznesu:
- https://colorleap.app/home – kolory posegregowane według dekad <3
- https://palettegenerator.com/ – kolory na podstawie zdjęcia (wykres pokazujący przewagę danego koloru)
- https://color.adobe.com/pl/create/color-wheel
- https://www.design-seeds.com/ – gotowe kolekcje i wyszukiwanie po kolorze
- https://coolors.co/ – prosty generator palet kolorów
- https://colourco.de/ – kolejny generator palet kolorów
Bardzo dziękuję Paulinie za rozmowę i przygotowanie tak wyczerpującej listy materiałów. Mi się już one przydały i mam nadzieję, że i dla Was okażą się pomocne. Zajrzyjcie koniecznie do Pauliny na instagram: https://www.instagram.com/wytwor_grafika/ i zobaczcie, jakie piękne prace tworzy!
Czy chcesz wiedzieć więcej na temat prezentowania zdjęć na instagramie? Nie przegap kursu „Jak znaleźć własny styl i mieć spójne konto na Instagramie?” !
Zapisz się na listę zainteresowanych:
2 thoughts on “Jak prezentować swoje zdjęcia w internecie?”