7 sposobów na spójne konto na Instagramie

Przeprowadziłam bardzo dużo rozmów z moimi odbiorcami na temat problemów, z którymi się mierzą przy tworzeniu zdjęć do social media, a w szczególności rozwijania kont na Instagramie. W większości przypadków dochodziliśmy do tego, że trzeba popracować nad tym, aby te konta były spójne. Spójność, to takie słowo, które znaczy wszystko i nic. Dlatego postanowiłam stworzyć ten artykuł, by przeprowadzić Cię po najważniejszych zagadnieniach dotyczących spójności. Zanim przejdziemy do konkretów, zobacz przemianę zdjęć Patrycji, która miała ze mną godzinną konsultację, a następnie wdrożyła zmiany, które jej zasugerowałam. Patrycja jest żywą reklamą moich wskazówek! Dzięki nim, ma ona spójne konto na Instagramie!

1. Dobre zdjęcia obronią się same.

Możesz stosować bardzo wiele różnych rad, ale pamiętaj że najbardziej kluczowe są Twoje zdjęcia. To one w pierwszej kolejności przyciągną widzów i jest najważniejsza rada, jaką mogę Ci dać. Co możesz zrobić, żeby Twoje zdjęcia były lepsze? Na pewno ważnym czynnikiem jest edycja zdjęć. Obecnie nie ma lepszego programu niż Lightroom. Mogę Ci zaproponować dwa źródła, w których uczę edycji, bezpłatne i płatne:

  • Na moim koncie na Instagramie – @pegazing dzielę się na bieżąco wieloma wskazówkami dotyczącymi edycji zdjęć, a w wyróżnionych stories znajdziesz mój mini-kurs poświęcony aplikacji Lightroom.
  • Jeżeli chcesz wiedzieć więcej – dołącz do mojego kursu “Jak znaleźć własny styl i mieć spójne konto na Instagramie“. Duża część kursu poświęcona jest nauce edycji zdjęć za pomocą tego programu. Wytłumaczyłam tam też, jakie elementy edycji sprawiają, że zdjęcia są spójne.

2. Nie rób zdjęć, które są identyczne

Łatwo wpaść w pułapkę spójności. Staramy się, żeby nasze zdjęcia były coraz bardziej spójne, aż dochodzimy do momentu, w którym są one prawie identyczne. Nazywam to pozorną spójnością. To moment, kiedy wchodzisz na czyjeś konto i wydaje się ono idealne! A później widzisz bardzo podobne zdjęcia, jedno za drugim i zaczynasz się nudzić. Zobacz poniżej jak bardzo różnią się od siebie te dwie siatki zdjęć. W jednej z nich zdjęcia są praktycznie identyczne, natomiast w drugiej, zdjęcia z tej samej pustyni są przemieszane z innymi. Od razu inny efekt.

3. Pamiętaj o różnych sposobach kadrowania.

Kolejną wadą na pierwszej siatce w powyższym przykładzie jest praktycznie identyczny sposób kadrowania. To również wpływa negatywnie na spójność. Jest to jedna z rad, którą udzieliłam Weronice na naszej piętnastominutowej konsultacji. Między innymi, dzięki temu Weronice udało się poprawić spójność własnego konta. Pomimo że, oprócz własnych zdjęć, publikuje również zdjęcia od fotografów, na których styl nie ma wpływu.

4. Planuj swoje zdjęcia

Planowanie nie jest niezbędne, ale pozwoli Ci lepiej zaplanować siatkę zdjęć na Instagramie. Muszę powiedzieć, że był moment kiedy miałam dość spójne konto, ponieważ dobre zdjęcia bronią się same, a moje zdjęcia są dobre. Jednak patrząc z perspektywy czasu, wprowadziłabym teraz kilka drobnych zmian w kolejności tych zdjęć, żeby było jeszcze lepiej. Aplikacja, która Ci pomoże w planowaniu to aplikacja Preview.

A jeżeli chcesz pójść jeszcze dalej, możesz zastosować siatkę typu puzzle. Stosowanie takiej siatki ma wady i zalety, jedną z zalet jest wrażenie, które robi na pierwszym etapie. Na pewno wymaga większego planowania, niż inne siatki zdjęć. Szablon, który widzisz poniżej przygotowałam dla Ciebie w wersji edytowalnej. Możesz go dowolnie używać i modyfikować. W instrukcji, którą przygotowałam do tego szablonu, wyjaśniłam również w jaki sposób edytować pliki i dzielić je na równe kwadraty, aby były dopasowane do aplikacji Instagram. Żeby go otrzymać, zapisz się na listę osób zainteresowanych moimi produktami. Możesz to zrobić klikając tutaj.

5. Zadbaj o dobrą prezentację swoich zdjęć

Mówi się, że nie ocenia się książki po okładce. Ale jednak oceniamy. Podobnie jest ze zdjęciami w social mediach. Nie tylko na Instagramie, ale na wszystkich innych stronach, gdzie możesz sttworzyć portfolio. Kolory dodatkowych grafik i fonty, których używasz współgrają z Twoimi zdjęciami i tworzą ich ramę. Dlatego, warto żebyś stworzyła stałą paletę kolorystyczną dwóch-trzech kolorów oraz wybrała dwa fonty, których będziesz używała we wszystkich elementach graficznych w Twoich social media. Kluczowe jest, aby te kolory pasowały do Twoich zdjęć.

Temat ten rozszerzyłam w artykule “Jak prezentować swoje zdjęcia w Internecie?“, który stanowi podsumowanie mojej rozmowy z graficzką, Pauliną Peryt. Zamieściłam tam także przydatną listę narzędzi do tworzenia piękniejszych grafik na social media.

6. Przyciągnij czytelników swoją estetyką

Estetyka jest bardzo istotnym elementem zdjęć, ponieważ przyciąga widzów. To właśnie ona sprawia, że niektóre zdjęcia mają w sobie “to coś”, podczas gdy inne nie. Jak robić estetyczne zdjęcia? Trzeba aktywnie i świadomie rozwinąć swoje poczucie estetyki. Rozłożyłam ten problem na czynniki pierwsze, ponieważ często nawet dobre umiejętności techniczne nie są w stanie uzupełnić niskiego poziomu estetyki, co przekłada się także na brak artystycznej duszy takich zdjęć. A ucząc fotografii, zawsze zależy mi, żeby kierować innych na ścieżkę, w której mogą tworzyć zdjęcia bardziej artystyczne, niż rzemieślnicze.

Jeżeli chcesz zgłębić ten temat, zachęcam Cię do przeczytania mojego darmowego e-booka “Jak uchwycić piękno w kadrze”, w którym od ogółu do szczegółu opisuję sposoby rozwijania poczucia estetyki. Zawarte są w nim także ćwiczenia – możesz je wypełnić na komputerze, ponieważ e-book jest interaktywny. Pobierz e-booka TUTAJ.

7. Content is a king, czyli rób kreatywne zdjęcia!

Z kreatywnością jest podobnie jak z estetyką. Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. Na szczęście, ja mam całą masę pomysłów na zdjęcia. Nie jestem w stanie ich wszystkich zrealizować, dlatego się nimi dzielę. Robię to w moim Newsletterze Pełnym Inspiracji. Niech Cię to nie odstrasza, bo być może kojarzysz newslettery ze spamem. U mnie tego nie ma! Co dwa tygodnie otrzymasz lekcję fotografii, w której podsuwam nowe pomysły na zdjęcia, a także wskazówki jak te zdjęcia wykonać. Czy robię to sama? I tak i nie. Jestem autorką tych newsletterów, ale zawsze czerpię inspiracje ze sztuki, więc można powiedzieć, że lekcje tworzę wspólnie z wieloma artystami, takimi jak Vincent van Gogh, Alfons Mucha, czy Tamara Łempicka.

Jeżeli odebrałaś już mój e-book o estetyce, o którym napisałam w punkcie szóstym, to jesteś też zapisana na Newsletter. Jeżeli nie, kliknij na poniższy obrazek i zapisz się, żeby na Twoją skrzynkę przychodziły wiadomości pełne inspiracji, sztuki i wskazówek fotograficznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *